Kurs Alpha dla dorosłych

Kurs Alpha dla dorosłych

Czym jest kurs Alpha?

Alpha to cykl dziesięciu spotkań prezentujących przesłanie chrześcijaństwa w sposób przystępny i nie wywierający presji. Jest to miejsce, w którym można dzielić się swoimi przemyśleniami i odkrywać sens życia. Alpha, choć przede wszystkim skierowana jest do ludzi, którzy nie chodzą regularnie do kościoła, a chcieliby zaznajomić się z wiarą chrześcijańską, jest także odpowiednim miejscem dla chrześcijan, którzy pragną odświeżyć podstawy swojej wiary. Spotkania odbywają się co tydzień w środy.Kurs jaki proponujemy jest to kurs w kontekście katolickim, zawiera kerygmat, moc sakramentów świętych. Jest z nami obecna Matka Boża.

Nikt nie jest zobowiązany do zabierania głosu, można przyjść i jedynie słuchać.

Uczestnictwo w kursie Alpha jest bezpłatne. Duchowym opiekunem kursu jest o. Przemysław Pliszczyński OCD.

Opieka nad dziećmi

Dla dzieci rodziców uczęszczających na kurs Alpha prowarzimy sesję katechetyczną „Bliżej Boga – modlitwa dziecka” autorstwa Bł. Ojca Maria- Eugeniusz od Dzieciątka Jezus Karmelita i Założyciel Instytutu Notre Dame de Vie

Miał głębokie przeświadczenie, że nawet małe dzieci są zdolne do nawiązania głębokiej więzi z Bogiem oraz że więź tę należy rozwijać i podtrzymywać właśnie przez modlitwę sam na sam z Bogiem, czas, w którym dajemy Mu siebie i w którym On nas przemienia – mówi Anna Stokłosa ze wspólnoty. Intuicja ta, z czasem przybrała konkretną formę programu katechetycznego, który zatytułowano ”Pójdź za mną”. Część dotycząca dzieci w wieku 4-7 lat nosi tytuł „Dzieci wychwalajcie waszego Boga”. Natomiast część dla dzieci starszych, 7-11 lat nosi tytuł „Żyjcie, jako dzieci światłości. Jest wykorzystywany w szkole, a w Polsce głównie w formie szkoły modlitwy dla dzieci w grupach parafialnych.

Spotkania prowadzą osoby, opierając się na doświadczeniu, i szkoleniu (warsztatach), które przeprowadziła Anna Stokłosa ze wspólnoty Notre-Dame de Vie.

Najmłodsi przychodzą, aby „spotkać się z Panem Bogiem”. To czas, w którym poprzez Słowo Boże i osobistą modlitwę w ciszy, uczą się nawiązywania osobistej relacji z Bogiem.

W tej nauce pomagają specjalnie przygotowane tekturowe figurki postaci z przeczytanego fragmentu Słowa Bożego, i przy ich użyciu i rozmawiamy o tym fragmencie  z małymi dziećmi, zachęcając je do rozmowy z Panem Bogiem. W związku z odkryciem dokonanym w czasie spotkania proponowane są konkretne zajęcia praktyczne (rysunki, zajęcia manualne, gry, zabawy)